"> Mielőtt bármit közölnénk másokkal... | EasyMed Meditációs Program
Víz folyik a kezekbe

Nap mint nap ki vagyunk téve rengeteg információnak. Azt tudjuk, hogy nem mindegyik igaz, viszont sajnos az a helyzet, hogy az elme nem egy megbízható eszköz, amivel a 100% igazságot ki lehetne deríteni. Hiszen, ha az lenne, akkor nem hinnénk el a hazugságot, nem lehetne minket becsapni, nem lennének fölösleges félelmeink, stb.

De mégis akár első hallásra/elolvasásra hajlamosak vagyunk elhinni a dolgokat (legyen szó bármiről - tudományos cikkről, pletykáról, ígéretekről, spirituális írásról, hírekről, Facebook-os posztról, stb.) anélkül, hogy személyesen meggyőződnénk az igazságáról.

Sőt, nem hogy csak elhisszük, hanem tovább is adjuk (így akár vírusszerűen terjedhetnek olyan információk, amelyek sok kárt is okozhatnak).

Ezért szerintem mielőtt bármit megosztunk másokkal érdemes használni az ún. Szókratész hármas szűrőjét.

Ha még nem ismeri, itt a rövid történet, ami illusztrálja, miről is van szó:

***

Egy napon Szókratész egy ismerősével találkozott, aki az üdvözlés után így szólt:

Tudod, hogy mit hallottam nemrég egy barátodról?”

Várj egy percet.” – mondta Szókratész. „Mielőtt bármit is mondanál, szeretném, ha megcsinálnál egy tesztet. Úgy hívják, hármas szűrő teszt.”

Hármas szűrő?”

Így van.” – folytatta Szókratész. „Mielőtt elmondanád, amit hallottál a barátomról, hasznos dolog rászánni egy pár pillanatot, hogy megszűrd a szavaid. Ezért hívom hármas szűrő tesztnek. Az első szűrő az Igazság. Teljes mértékben megbizonyosodtál arról, hogy amit mondani szeretnél, az igaz?”

Az ismerőse így felelt: „Valójában csak hallottam valakitől és…”

Rendben.” – mondta Szókratész. „Tehát nem vagy benne biztos, hogy igaz-e, vagy sem. Akkor nézzük meg a második szűrőt, a Jóság szűrőjét. Valami jó dolgot szeretnél mondani a barátomról?”

Nem, épp ellenkezőleg…”

Tehát valami rosszat szeretnél mondani róla, de nem vagy benne teljesen biztos, hogy igaz-e. Ennek ellenére még átmehetsz a teszten, mert van még egy harmadik szűrő: a Hasznosság szűrője. Hasznos számomra az, amit mondani szeretnél a barátomról?”

Nem, nem igazán…”

Szókratész ekkor így szólt: „Ha az, amit mondani szeretnél, se nem biztos, hogy igaz, se nem jó dolog, és még nem is hasznos, akkor miért mondanád el egyáltalán?

***

Ön mit gondol?

Hozzászólások

1

Kedves Péter! Sokat segít ez nekem is a mindennapokban! Üdvözlettel: Zoltánfi

Új hozzászólás